6. února 2025
Instalace CNC portálu Pontec v Německu a Švýcarsku
Naše návrhy projektů se v minulosti řídily velikostí panelů, počtem vyrobených domů za rok, tedy průchodností jednotlivých pracovišť, kapacitou dokončování a skladování. Poslední dva projekty jsou ale úplně jiné.
První projekt je z bavorského Bischofsmais, kde firma Geiss vyrábí dřevostavby většinou residenčního charakteru. Iniciátorem investice do CNC linky byl projekt školy, který by bylo v současných podmínkách složité vyrobit. Základem stávající výroby je frézovací centrum Hundegger K2i, které připravuje prvky jak pro střešní a stropní konstrukce, tak i pro stěnové panely. Zařízení umožňuje používání zajímavých konstrukčních detailů, jak jsou šikmé zadlabané zpevňovací příčky, propojovací kolíky pro usazování stěn a podobně.
Nová linka pro panely je sestavena ze dvou stolů o délce 12 metrů s pracovní šířkou 3,8 metru. První rámovací stůl je plně vybaven pro pravoúhlé i šikmé stěny, dále pak pneumatickými upínači podélných prvků pro podlahové a stropní panely. Druhý stůl je pak již jednoduchým pracovním místem, kde se po obrácení panelů vkládá izolace, oplášťuje druhá strana, sponkuje desková vláknitá izolace a vyrábí předstěna. Pojezdy nastavují stoly pro pozice pro práci, překlápění panelů a obrábění pod portálem PONTEC.
Nevím, zda můžeme říct, že jde o trend, ale takto pojatá linka není orientována na sériovou prefabrikaci standardních panelů, ale na individuální výrobu velmi komplikovaných sendvičů. I německá zkušenost ukazuje, že současná produkce je spíše orientována na výrobu dražších staveb s rozmanitou skladbou stěny.
Druhou zkušeností je instalace CNC portálu PONTEC je švýcarském městě Bex u firmy Morisod SA. Firma s dlouholetou tradicí se zaměřuje na bytovou výstavbu. Dřevostavby zde mají jednoznačně zelenou a zvyšují svůj podíl. Na sídlišti stavěném v etapách je to markantní. První dům byla kombinace betonového skeletu a dřevěných výplní, dalším byla dřevostavba s betonovým modulem pro schodiště a výtah, a poslední dům je již plná dřevostavba. Neplatí zde žádné výškové limity, jen je potřeba dodržet všechny předpisy a požární opatření.
CNC multifukční most PONTEC se pohybuje na dráze 55 metrů a obsluhuje čtyři dřevěné stoly vlastní výroby z CLT desek. Na každém pracovišti dlouhém 10 metrů se panel rámuje a provádějí se všechny operace. Po dokončení jedné strany se panel obrátí mostovým jeřábem. Pak se skládá a obrábí strana druhá. V tomto případě v zásobníku Pontec máme dvě pistole – pro plošné materiály a pro izolace. Další dvě pozice zůstávají volné.
Použití mostového jeřábu se jeví jako velmi užitečné. Jeřáb panely nejen obrací, ale i ukládá do stojanů nebo je může rovnou skládat na desku budoucího modulu. Musíme říct, že tyto dvě instalace našich zařízení nám ukazují možné směřování výroby dřevostaveb u nás. Na jedné straně budou velké linky kapacitních závodů, a na druhé straně se ukazuje prostor pro menší firmy, kde s minimálními požadavky na manipulaci budou pomocí obráběcího portálu dokončovány elementy v potřebné kvalitě. U menších firem se mnohdy nacházíme ještě v dobách pionýrských, kdy se všechny operace provádí na jednoduchých stolech ručně, ale velmi kvalifikovaným personálem. Výkon a kvalita je závislá pouze na nich.
Dnes CNC technika nahrazuje tyto řemeslně zdatné pracovníky. Nabízí se nám srovnání s klasickou truhlářskou dílnou, vybavenou kdysi pouze tradičními stroji. A dnes? Žádná dílna se bez CNC obráběcího centra prakticky neobejde.